جریان برق، مزایای بسیاری به زندگی انسان‌ها آورده است اما نباید فراموش کنیم برق به همان اندازه که یک موهبت بزرگ به شمار می‌رود، می‌تواند خطرناک و کشنده هم باشد. با این حال زیاد جای نگرانی نیست زیرا در یک مدار الکتریکی، همواره یک سیم وجود دارد که به زمین وصل می‌شود تا تمامی جریان‌های الکترونیکی اجسام رسانا را تخلیه کند.

نگاهی به سیم ارت مفتولی

در این موضوع که سیم ارت در زندگی ما نقشی بسیار ضروری و مهم دارد، شکی نیست، پس لازم است جهت تهیه سیم ارت برای وصل در مدار، اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم. در ادامه مطلب، سیم ارت مفتولی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جزئیاتی درمورد سیم ارت مفتولی

سیم مفتولی، از یک رشته رسانا به جنس مس و عایق پلیمری تشکیل شده است. این سیم که نام عامیانه آن «سیم خشک» است، در ساختمان‌سازی و تابلو‌های برق کاربرد زیادی دارد. هنگام خرید سیم مفتولی، باید دقت کرد که از جنس مس باشد زیرا حالت استاندارد و جهانی آن، بدین شکل است.

البته به خاطر پایین آوردن هزینه‌ها، گاهی از سیم مفتولی آلومنیومی هم استفاده می‌کنند که با توجه به خطرات احتمالی در آینده، خرید این نوع سیم توصیه نمی‌شود. البته سیم آلومینیومی کاربردهای خاص خود را در صنعت دارد.

یکی از دلایل اصلی اتصال سیم به زمین – معمولا به لوله آب یا چاه ارت که با رعایت جوانب فنی ساخته شده باشد، متصل می‌شود– حفاظت از لوازم خانگی و همه افراد داخل خانه یا اداره از برق‌گرفتگی است.

در واقع سیم ارت با کنترل ولتاژ اضافی و تخلیه‌ی آن، وظیفه‌ی بسیار مهمی انجام می‌دهد. اگر مدار الکتریکی دچار نشتی برق شود، سیم ارت سطح ولتاژ را در حالت ثبات نگه خواهد داشت. معمولا در بازارهای ایران و جهان، رنگ روکش سیم ارت مفتولی ترکیبی از دو رنگ سبز و زرد است.

تفاوت سیم ارت مفتولی با سیم ارت افشان؛ کدام بهتر است؟

سیم ارت مفتولی به هیچ وجه انعطاف یا قابلیت خم شدن ندارد و اصلا به همین خاطر به آن سیم خشک می‌گویند.

سیم ارت افشان نسبت به سیم ارت مفتولی، هم انعطاف بیشتری دارد و هم به خاطر هادی‌های چند رشته‌ای درهم تنیده‌ای که دارد، از مقاومت الکتریکی بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه سیم ارت قرار است از داخل لوله‌ها و گچ‌ها عبور کند و به داخل چاه ارت یا فاضلاب برود، سیم ارت مفتولی بیشتر توصیه می‌شود.

گرچه هردو سیم کم و بیش خصوصیات یکسانی دارند و تنها موارد استفاده از آن‌ها تفاوت دارد.

آدرس كارخانه: جاده امام رضا بعد ازپليس راه شريف آباد شهرك صنعتي عباس آباد بلوارابن سينا خيابان ششم خيابان هدهد پلاك ١٤٠٩

تلفن کارخانه: ٣٦٤٢٧٣٦٨

آدرس: تهران - لاله زار جنوبی - پاساژ بهار - طبقه همکف - پلاک 1/19

تلفن : 33930429 - 33932151

فکس: 33932151

ایمیل : info@zeytooncable.com

با ما در شبکه های اجتماعی همراه شوید.