کابل های افشان تک رشته ای 

یکی از انواع کابل های موجود در بازار ، کابل افشان تک رشته‌ای است. کابل افشان، یک کابل انعطاف پذیر است که از تعدادی سیم مسی به هم تابیده شده تشکیل شده و به دلیل انعطاف بالایی که دارد، کاربردهای زیادی دارد.

کابل‌های افشان تک رشته‌ای عموماً برای مسافت‌های کوتاه طراحی شده اند و در ساختمان، اتصالات لوازم برقی، ماشین آلات، تجهیزات الکتریکی، تابلو‌ها و... استفاده می‌شوند.

این کابل‌های بیشتر در جایی که امکان آسیب مکانیکی وجود نداشته باشد، استفاده می‌شوند در نتیجه برای استفاده در ساختمان‌های تجاری و مسکونی بسیار مناسب هستند.

به هدایت کننده جریان در کابل‌، هادی کابل می‌گویند. هادی‌ها درواقع رساناهای جریان الکتریکی هستند. مس، طلا و نقره بهترین هادی‌ها هستند و به دلیل قیمت بسیار بالای طلا و نقره معمولا از مس و آلومینیوم به عنوان هادی استفاده می‌شود. هادی کابل افشان تک رشته‌ای نیز از جنس مس است. روکش کابل‌های افشان تک رشته‌ای از جنس پلی وینیل کلراید یا PVC است.

مقطع این کابل‌ها با توجه به جریان عبوری متفاوت است و در مقاطع ۰٫۵ , ۰٫۷۵ , ۱ , ۱/۵ , ۲٫۵ , ۴ , ۶ , ۱۰ , ۱۶ , ۲۵ , ۳۵ , ۵۰ , ۷۰ , ۹۵ , ۱۲۰ , ۱۵۰ , ۱۸۵ و ۲۴۰ میلیمتر مربع در بازار یافت می‌شوند. همچنین استاندارد قطر هادی کابل‌های افشان , ۰٫۲۳۶ , ۰٫۲۳۵ , ۰٫۲۳۲ میلیمتر است.

حداکثر دمای کار هادی کابل افشان تک رشته‌ای ۷۰ درجه سانتیگراد است. همچنین ولتاژ نامی در کابل‌های افشان تا مقطع ۱ میلیمتر مربع ۳۰۰/۵۰۰ ولت و در مقطع بالاتر از ۱ میلیمتر مربع ۴۵۰/۷۵۰ ولت میباشد.

انتخاب درست کابل‌ها در شرایط مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد، برای شناخت بهتر کابل افشان تک رشته‌ای بد نیست به تفاوت‌های این کابل با کابل مفتولی اشاره کنیم:

• سیم‌های مفتولی یا سیم‌های خشک از یک رشته هادی مس و روکش پلی وینیل کلراید یا PVC عایق تشکیل شده‌اند.

• کابل‌های افشان به دلیل ساختار رشته‌ای، انعطاف پذیری بالاتری نسبت به کابل‌های مفتولی دارند.

همچنین کابل‌های افشان خاصیت شکل پذیری بالاتری دارند و نشکن هستند. به این ترتیب کابل‌های افشان بیشتر مناسب مسافت‌های کوتاه و ماشین‌آلات اند، در حالی که کابل‌های مفتولی در سطح مقطع‌های بزرگ کاربرد دارند.

• هزینه کابل‌های مفتولی پایین‌تر از کابل‌های افشان است.

• کابل‌های مفتولی یک رشته‌ای هستند در نتیجه احتمال اتصالی در آنان پایین‌تر است. همچنین کابل مفتولی در برابر خوردگی مقاومت بالاتری دارد.

• مقاومت الکتریکی در کابل‌های افشان بالاتر است پس کابل‌های مفتولی در مسافت‌های زیاد بهتر عمل می‌کنند.