کابل افشان

استفاده عمده کابل افشان در مواردیست که نیاز به قابلیت انعطاف زیاد باشد و یا کابل در اتصالات متحرك استفاده شود. البته جهت تاسیسات صنعتی و ساختمان ها و بسیاری موارد دیگر نیز کاربرد دارد. و معمولا در نقاطی قابل نصب است که خطر ضربات مکانیکی وجود نداشته باشد. این کابل ها از جنس مس قابل انعطاف (کلاس 5 یا 6 هادیها) و عایق PVC/C یا PVC/D در سایزهای کوچک (تا 4 میلیمتر مربع) و PVC/A در سایزهای بزرگ می باشد.
انواع سیم و کابل افشان را می توانید از زیتون کابل به عنوان مرجع تخصصی ارائه دهنده انواع سیم و کابل تهیه کنید.

کابل افشان شیلد دار

کابل افشان از نظر محافظت دارای دو نوع شیلد دار و بدون شیلد هستند. هنگام نصب کابل، شناخت محیط پیرامون به شما کمک می‌کند که بدانید کابل افشان شیلد دار لازم است یا نه. با وجود انواع و دسته‌های مختلف کابل‌ها مهم است که بدانید هر نوعی برای کجا و در چه زمانی مناسب هستند.

کابل‌های بدون شیلد رایج‌تر هستند و معمولاً برای مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نویزی در محیط وجود ندارد و احتمال آسیب رسیدن به کابل نیز پایین است. در بیشتر موارد این کابل‌ها جوابگوی نیاز شما را تامین می‌کند اما گاهی ممکن است بخواهید یا مجبور باشید از کابل‌های خود مراقبت بیشتری به عمل آورید.

در این موارد باید از کابل افشان شیلد دار استفاده کنید. کابل افشان شیلد دار انواع و لایه‌های مختلفی دارد؛ از این‌رو برای انتخاب کابل مناسب باید کاربرد، مزایا و ویژگی‌های هر کابل افشان شیلد دار را بشناسید.

کابل شیلد افشان

کابل افشان شیلد دار چیست؟

شیلد در کابل یک محفظه یا پوشش فلزی است که رساناهای روکش‌دار را در یک هسته یا فقط در کانون کابل می‌بندد. شیلدها عموماً از فویل یا رشته‌های فلزی بافته شده هستند. اغلب مس با روکش قلع، مس لخت، آلومینیوم یا دیگر مواد رسانای برق هستند.

فواید کابل افشان شیلد دار

• کاهش تابش سیگنال از کابل

• کاهش خطرات ناشی از اتصال برق

• کاهش اثر تداخل و پارازیت الکترومغناطیسی

در کجا از کابل افشان شیلد دار استفاده می‌شود؟

محیط الکتریکی پیرامون محلی که می‌خواهید کابل را در آن نصب کنید، تعیین می‌کند که بهترین انتخاب برای شما کدام می‌تواند باشد. مثلا در کابل‌های ابزار دقیق همواره باید از کابل شیلد دار استفاده کنید.

در صورت استفاده از کابل بدون شیلد در این سیستم، ممکن است نویز شدید عملیات انتقال سیگنال را با مشکل مواجه کند.

چرا کابل افشان شیلد دار برای محیط‌های دارای نویز مناسب است؟

همه‌ی ما با تداخل‌ها و پارازیت‌های الکترومغناطیس و فرکانس رادیویی (EMI/ RFI) احاطه شده‌ایم. این تداخل‌ها و پارازیت‌ها ممکن است بر کیفیت مکالمه‌ی تلفنی شما تاثیر بگذارند و صدای طرف مقابل به درستی یا اصلا نشنوید. در شبکه‌های کامپیوتری هم نویزها می‌توانند انتقال داده‌های شما را با مشکل مواجه کنند.

اگر نویز خیلی قوی باشد، بر ترافیک داده‌ها نیز تاثیر می‌گذارد و مانع گرفتن داده‌ها توسط کامپیوترها می‌شود. وقتی این اتفاق برای کامپیوترهای زیادی رخ دهد، شبکه کند می‌شود. کابل افشان شیلد دار می‌تواند یک راه حل مناسب برای مقابله مشکلات گفته شده باشد.