سیم ارت مفتول یا سیم های خشک:


 کابل  و سیم ارت مفتول به صورت یک سیم مسی یک رشته میباشد که به سیم های خشک نیز معروف بوده و جهت فرم کاری داخل تابلو های برق کاربرد دارد. هادی این نوع سیم ها از مس استاندارد شده با پوششی از ماده پی .وی.سی است ولتاژ نامی سیم ، 750/450 ولت است و برای جریان های مختلف ، با سطح مقطع عای 1.5 تا 240 میلی متر مربع ساخته میشود.

 

ارت خشک و سیم مفتولی(سیم تابیده)

 

سطح مقطع این سیم از تابیدن تعداد مشخصی رشته های مسی بدست می آید سیم مفتولی به صورت یک سیم مسی یک رشته میباشد که به سیم های خشک نیز معروف بوده و در همه جا بخصوص در تابلو های برق کاربرد دارد. هادی این نوع سیم ها از مس تک لا و یا تابیده شده و جنس عایق PVC میباشد .ولتاژ کارکرد آن 750/450 ولت بوده. . رنگ عایق زرد/سبز این نوع سیم بعنوان ارت خشک استفاده میشود.

توضیحات

 

  • سیم 16 ارت خشک
  • سیم 25 ارت خشک
  • سیم 35 ارت خشک
  • سیم 50 ارت خشک
  • سیم 70 ارت خشک
  • سیم 95 ارت خشک
  • سیم 120 ارت خشک
  • سیم 185 ارت خشک


سیم ارت

سیم ارت


سیم ارت از افراد هنگام کار با لوازم برقی حفاظت می کند. به طوری که بدنه وسیله را با یک سیم به لوله آب و با قسمتهای مرطوب زمین متصل می کند. این سیم به چاه ارت وصل می شود اما برای صرفه جویی، آن را به لوله آب وصل می کنند.سیم یا کابل ارت از جان افراد هنگام کار با لوازم برقی محافظت میکند. با اتصال آن به بدنه لوازم برقی در صورتی که به هر دلیلی بدنه برقدار شود، اتصال کوتاه انجام شده و فیوز محافظ عمل میکند . 
جهت استفاده از سیستم ارت هر ساختمان یا مجتمع حتما باید دارای چاه ارت با ساخت کاملاً فنی باشد . وصل کردن این سیم به لوله آب ساختمان یا اسکلت فلزی آن کاملاً اشتباه و خطرناک است .
هدف از راه اندازی  سیستم ارت در ساختمان های مسکونی و تجاری بررسی روش های عملی ایجاد زمین حفاظتی برای ساختمان های موجود و ساختمان هایی که در دست اجرا هستند جلوگیری از حوادث ناشی از برق گرفتگی و آتش سوزیهای ناشی از جریان های نشتی و خطرات ناشی از صاعقه می باشد .
 

لزوم استفاده از سيستم ارت :


برای حفاظت افراد و دستگاه ها ، واتاژ های اضافه ای که در بدنه تولید می شود سبب آسیب رساندن به دستگاهها و افراد مي‌شود.  ولتاژهاي خیلی زياد و خطرناك ناشي از برخورد صاعقه با دكلهاي کامپیوتری بایستی در جایی خنثی شوند. . در راستای همین منظور استفاده از سيستم ارت و حفاظت از تجهيزات ضروری به نظر می رسد.با افزایش استفاده از سیستم های دیجیتال و حساس،بازنگري در طراحي ، نصب و نگهداري سيستم هاي حفاظتي گراندينگ لازم و ضروری می شود . به صورت کلی اهداف به كارگيري سيستم ارتينگ و استفاده از سیم ارت شامل موارد زیر است:
 برقراری حفاظت و ايمني جان انسان
برقراری حفاظت و ايمني وسايل و تجهيزات الكتريكي و الكترونيكي
فراهم آوردن شرايط ايده‌ال برای كار
جلوگيري از ولتاژ تماسي
حذف ولتاژ اضافي
جلوگيري از ولتاژهاي ناخواسته و صاعقه
اطمينان از قابليت كار الكتريكي

امروزه مباحث ارتینگ در بین جامعه مهندسین ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است و مهندسان با در نظر گرفتن بسیاری از فاکتورهای مهم سیستم ارتینگ را برای شرایط مختلف پیاده سازی و اجرا می کنند.

آدرس كارخانه: جاده امام رضا بعد ازپليس راه شريف آباد شهرك صنعتي عباس آباد بلوارابن سينا خيابان ششم خيابان هدهد پلاك ١٤٠٩

تلفن کارخانه: ٣٦٤٢٧٣٦٨

آدرس: تهران - لاله زار جنوبی - پاساژ بهار - طبقه همکف - پلاک 1/19

تلفن : 33930429 - 33932151

فکس: 33932151

ایمیل : info@zeytooncable.com

با ما در شبکه های اجتماعی همراه شوید.