کابل قدرت NYY

این کابل کاربرد زیادی در ساختمانها و صنایع داشته و معمولترین کابل مورد مصرف می باشد. هادی آن میتواند نيمه افشان يا کابل افشان يا تك لا باشد. عایق این نوع کابلها عموما PVC/A و روکش آن PVC/ST1 است.
امكان استفاده از اين كابلها در سینی یا داکت و لوله وجود داشته و در صورت عدم احتمال وجود ضربات مكانيكي، اين كابلها حتی قابلیت نصب مستقیم در خاک را نيز دارند. اين كابلها در صورت وجود خطر ضربات مكانيكي با زره از جنس مفتول و با نوار محافظت ميشوند.

کابل قدرتNYY (کابل افشان NYY) برای تاسیسات قابل نصب در سینی و کانال کابل در داخل و خارج استفاده می شود. این نوع کابل برای جعبه کلید های اتصال، تاسیسات صنعتی، و ساختمانهای تجاری کاربرد دارد.
کابل قدرت NYY برای نصب مستقیم در خاک مناسب هستند. البته نباید در خاک تنش های مکانیکی وجود داشته باشد. این کابل ها از جنس مس قابل انعطاف است و برای عایق آن از پلی وینیل کلراید نوع A استفاده شده است. 

استفاده عمده این نوع کابل در مواردیست که نیاز به قابلیت انعطاف زیاد باشد و یا کابل در اتصالات متحرك استفاده شود. البته جهت تاسیسات صنعتی و ساختمان ها و بسیاری موارد دیگر نیز کاربرد دارد. و معمولا در نقاطی قابل نصب است که خطر ضربات مکانیکی وجود نداشته باشد. این کابل ها از جنس مس قابل انعطاف (کلاس 5 یا 6 هادیها) و عایق PVC/C یا PVC/D در سایزهای کوچک و PVC/A در سایزهای بزرگ می باشد. درضمن این کابلها تا سایز 4 میلیمتر مربع طبق استاندارد IEC60227  و ولتاژ کار کرد آنها 450-750 ولت میباشد و در سایز های بالاتر با استاندارد IEC 60502 و ولتاژ کارکرد 0.6-1 کیلو ولت تولید میشوند.

برخي ازعلائم اختصاري در كدينگ ساختار كابل ها
 

N

كابل با هادي مسي

NA

كابل با هادي آلومينيومي

Y

عايق يا روكش  پي وي سي

2Y

عايق يا روكش  پلي اتيلن

2X

عايق XLPE

C

هادي هم مركز

B

زره نواري

R

زره مفتولي

J

رشته زرد - سبز

RE

هادي گرد تك لا

RM

هادي گرد چند لا (استرند)

SM

هادي سكتوري چند لا

SWA

زره مفتول فولادي

STA

زره نوار فولادي

AWA

زره مفتول آلومينيومي

ATA

زره نوار آلومينيومي