کابلNYCY
آنچه در این مقاله میخوانید

کابلNYCY

کابل NYCY چیست؟

به کابل برق اروپایی عایق‌دار با غلاف پلی وینیل کلوراید یا همان پی‌وی‌سی کابل NYCY گفته می‌شود. این نوع کابل برای سیم‌کشی کابل ثابت در تاسیساتی با ولتاژ 600 تا 1000 ولت، چه در فضای داخلی چه در فضای خارجی، لوله یا داکت کابل، گچ، آجر و همچنین برای استفاده در زمین مناسب هستند.

کابل nycy

کاربرد کابل NYCY

از کابل NYCY در نیروگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی و شبکه‌های برقی مشترکین محلی استفاده می‌شود؛ مخصوصاً اگر به محافظت بیشتر در برابر فشارهای مکانیکی و الکتریکی نیاز باشد. کابل‌های NYCY داری روکش ضد آب و UV هستند. این کابل‌های چند هسته‌ای که دمای کارکردشان بین 5- درجه‌ی سانتیگراد تا 70+ درجه‌ی سانتیگراد است، پوشش پی‌وی‌سی دارند.

همچنین کابل NYCY در ترکیبات بدون هالوژن نیز وجود دارد. این نوع کابل برای مواقعی است که می‌خواهیم خطر مرگ انسانی یا خرابی تجهیزات را که در زمان آتش سوزی به دلیل بخار اسید پیش می‌آید، کاهش دهیم.

بیشتر بخوانید: کابل NYY چیست؟

ساختار کابل با هادی هم مرکز (Concentric Conductor)

در کابلNYCY تعدادی مفتول مسی با سطح مقطع مشخص به دور هسته‌ی مركزی كابل تابیده می‌شوند. این مفتول‌ها با هم تشکیل یک رشته را می‌دهند. به این رشته هادی هم‌مركز گفته می شود و معمولاً در کابل به عنوان ارت استفاده می‌شوند.

از آنجا که این رشته به دور کابل تابیده می‌شود، در صورت تماس با کابل خطر برق گرفتگی به صفر می‌رسد و علاوه بر آن موجب سهولت کارکرد می‌شود.

به طور کلی ساختار کابلNYCY به شرح زیر است:

  • هادی که از مس آنیل شده تک مفتولی یا منظم تابیده تشکیل می‌شود؛
  • عایق که ترکیبی از پ‌وی‌سی نوع PVC/A است؛
  • روکش میانی شامل رشته‌های به هم تابیده شده که روکش پی‌وی‌سی اکسترود شده یا نواری دارند‌؛
  • هادی هم‌مرکز که در کابل تک رشته مستقیماً روی عایق هست و در کابل چند رشته روی روکش میانی قرار می‌گیرد؛
  • روکش ترکیب پی‌وی‌سی از نوع PVC / ST1 به رنگ مشکی.

کاربرد کابل NYCY

دیگر کاربرد های کابلNYCY

از کابلNYCY به عنوان سیم نول یا خنثی، سیم ارت یا ایکرین استفاده می‌شود. کابلNYCY در فضای باز، زیر خاک، درون آب، داخل ساختمان‌ها، در تابلوهای توزیع، نیروگاه‌ها، کنتور برق منازل، روشنایی خیابان‌ها و غیره قابل استفاده است.

از هادی‌های هم‌مرکز این کابل‌ها می‌توان به عنوان هادی زمین یا شیلد نیز استفاده کرد.

استانداردهای کابل NYCY

استانداردهای کابلNYCY به شرح زیر هستند:

  • DIN VDE 0276-627
  • HD 627 S1:1996 part 1 4H1, 4H2, 7H
  • DIN EN 60228 Class 1
  • HD 308 S2

 

کابل با هادی هم مرکز (Concentric Conducor)

در کابلNYCY تعدادی مفتول مسی با سطح مقطع مشخص به دور هسته مركزی كابل تابیده میشود.که با هم تشکیل یک رشته را میدهند كه از آن به عنوان هادی هم مركز نام برده می شود و معمولا جهت ارت در کابل استفاده می کنند. از آنجا که این رشته بدور کابل تابیده شده، خطر برق گرفتگی در صورت تماس با کابل را کاملا از بین برده و همچنین موجب سهولت کارکرد میشود.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

محصولات زیتون

مقالات مرتبط