سیم های افشان
آنچه در این مقاله میخوانید

سیم های افشان

انعطاف‌پذیری سیم‌های افشان

از آنجا که انعطاف‌پذیری این نوع سیم در مقایسه با سیم مفتول بسیار بیشتر است، سیم افشان در مواردی که به حرکت سیم در حالت‌های مختلف نیاز است، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل است که از این سیم به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین سیم‌های بازار الکترونیک، یاد می‌شود. از دیگر امتیازات این سیم که به سیم کلاس پنج نیز مشهور است، می‌توان به مقاومت بیشتر آن در مقایسه با سیم‌های مفتول اشاره کرد که به موجب فاصله‌ی بیشتر سیم‌های به هم تابیده شده، حاصل شده است.


خرید انواع سیم و کابل برق از فروشگاه زیتون کابل


موارد استفاده سیم‌های افشان

مورد اصلی استفاده سیم‌های افشان در صنعت و ساختمان‌سازی است، اما جالب است بدانید، کاربرد این سیم‌ها صرفا به این دو حوزه محدود نیست و این روزها در تولیداتی همانند لوازم صوتی و تصویری و برخی آلات موسیقی مانند گیتار الکتریک از این سیم بهره گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: کابل افشان چیست؟

انواع سیم‌های افشان

سیم‌های افشان بسته به نوع هادی به‌کار رفته در آن، به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ سیم افشان با هادی مسی، سیم افشان با هادی آلومینیومی و سیم افشان با هادی آلومینیومی پوشش‌شده با مس. از نظر قیمتی، نوع مسی این سیم از دو نوع دیگر گران‌تر است اما دلیل این تفاوت قیمت در درازمدت خود را نشان خواهد داد.

نکات مهم در خرید سیم‌های افشان

پیش از خرید سیم‌های افشان باید به چند نکته مهم توجه کرد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آنیل بودن یا نبودن هادی مس استفاده شده، یکسان بودن قطر نامی مفتول‌های موجود و بالا نرفتن جریان مصرفی کابل در شرایط مختلف، اشاره کرد. از سوی دیگر، همانند هر کالای دیگری، تولید سیم‌های افشان نیز نیازمند رعایت برخی استانداردهاست. بنابراین، در ساخت این سیم‌ها باید از استانداردهای ISIRI 607 02 ایران و IEC 06 60227 جهانی تبعیت کرد که متاسفانه در برخی موارد شاهد حضور سیم‌های تقلبی و بی‌کیفیت در بازار هستیم.

سیم های افشان

سیم افشان

سیم ارت یکی از مهم‌ترین سیم‌ها در انواع سیم کشی صنعتی و ساختمانی است. این نوع از سیم‌ها در نقش محافظ و رسانا ظاهر می‌شوند و تمامی لوازم برقی را به زمین یا چاه ارت متصل می‌کنند. به این ترتیب در صورت بروز هرگونه اتصالی در سیم‌های حامل برق یا بروز خطای انسانی و تماس فرد با سیم‌های رسانا، بخش بزرگی از نیروی الکتریکی از طریق سیم ارت به زمین منتقل می‌شود و از آسیب‌دیدگی فرد یا وسایل برقی جلوگیری می‌کند.

سیم‌‌های ارت دارای تنوع بالایی هستند. از سبک تولید و عرضه‌ی سیم‌ها گرفته تا نحوه‌ی آرایش رشته‌های درون سیم همگی می‌توانند در تنوع سیم‌های ارت تاثیرگذار باشند. بنابراین رشته‌های مفتولی با قرارگیری در موقعیتی مشخص می‌توانند تبدیل به نوع به خصوصی از ارت شوند.

برای مثال سیم‌های ارتی که توسط عایق‌های PVC پوشانده شده‌اند، به سیم ارت روکش دار شهرت دارند و مناسب فضای باز هستند. به خاطر وجود چنین تنوعی در نوع ساخت و پوشش رشته‌ها، این سیم ها در دسته‌های گوناگونی از قبیل، سیم ارت مفتولی (خشک)، سیم ارت افشان، سیم ارت نیمه افشان، سیم ارت روکش دار و سیم ارت وزنی به بازار عرضه می‌شوند. اکثر سیم‌های ارت از رشته‌های مفتولی مسی ساخته شده‌اند، چرا که مس نسبت به آلومینیوم از رسانایی و غلطک‌پذیری بیشتری برخوردار است.

سیم ارت افشان

حال در این میان نحوه‌ی تابیدگی و قرارگیری رشته‌‌های مفتولی در کنار هم یکی از کاربردی‌ترین انواع سیم‌‌های ارت را به وجود آورده است که در اصلاح به آن سیم ارت افشان گفته می‌شود.

برای آشنایی بهتر با مفهوم سیم ارت افشان، پیش از هر چیز لازم است تا با سیم افشان آشنا شویم.

سیم‌های افشان، سیم‌هایی بسیار انعطاف‌پذیر هستند. معمولا مجموعه‌ای از رشته‌های مفتولی با قطر مشخص این نوع سیم را تشکیل می‌دهند. قطر هر یک از این رشته‌های مفتولی بین ۰.۲۵ تا ۰.۵ میلی‌متر است که در کنار یک دیگر سطح مقطع مورد نظر برای سیم اصلی را تشکیل می‌دهند.

برای مثال، یک سیم افشان با سطح مقطع نامی ۲.۵ میلی متر مربع، از ۵۰ رشته‌ی مفتولی ۰.۲۵ میلی متری تشکیل شده است. معمولا ولتاژ نامی در سیم های افشان به سطح مقطع آن‌ها وابسته است. برای مثال سیم‌های افشان با سطح مقطع ۱ میلی متر مربع داری ۵۰۰/۳۰۰ ولت ولتاژ نامی هستند و این ولتاژ در سیم‌های افشانی با سطح مقطع بیشتر از ۱ میلی متر مربع ۷۵۰/۴۵۰ ولت است.

جدول زیر تصویر بهتری از اندازه‌های این نوع از سیم به شما خواهد داد:

تعداد رشته ضرب در قطر هر رشته تابیده شده سطح مقطع هادی
میلی متر (mm) میلی متر مربع (mm2)
۳۰×۰.۲۵ ۱.۵
۵۰×۰.۲۵ ۲.۵
۵۶×۰.۳۰ ۴
۸۴×۰.۳۰ ۶
۷۹×۰.۴۰ ۱۰
۱۲۷×۰.۴۰ ۱۶
۱۹۹×۰.۴۰ ۲۵
۲۷۸×۰.۴۰ ۳۵
۳۹۸×۰.۴۰ ۵۰
۳۷۵×۰.۵۰ ۷۰
۴۸۴×۰.۵۰ ۹۵
۶۱۲×۰.۵۰ ۱۲۰
۷۶۵×۰.۵۰ ۱۵۰
۹۴۳×۰.۵۰ ۱۸۵
۱۲۲۴×۰.۵۰ ۲۴۰

 

حال با توجه به تعریف سیم افشان، می‌توان حدس زد که سیم ارت افشان از ویژگی‌های مشابهی برخوردار است. این سیم‌ها از رشته‌های مفتولی ارت هم اندازه‌ای به وجود آمده‌اند که طبق استانداردهای ملی دارای جنس مس آنیل شده با روکش فلزی یا بدون آن هستند. تمامی رشته‌های مسی در این سیم‌ها دارای قطر نامی یکسان هستند و قطر مفتول‌های موجود در سیم ارت افشان، مطابق با استانداردهای تعیین‌شده برای سیم‌های افشان تولید می‌شود؛ در غیر این صورت از کیفیت و کارایی لازم بهره‌مند نخواهند بود.

ماهیت سیم ارت افشان تقریبا شبیه به تمامی سیم‌های ارت موجود در بازار است. درواقع تمامی سیم‌‌های ارت، اعم از روکش دار، لخت، مفتولی، افشان و نیمه افشان همگی یک وظیفه‌ی واحد را بر عهده دارند و آن وظیفه‌ی انتقال جریان الکتریکی اضافه به زمین و حفظ امنیت محیط و اطراف است. با این حال محل استفاده و کاربری سیم ارت افشان تا حدودی با سایر سیم‌های ارت متفاوت است.

سیم ارت افشان نسبت به سیم خشک یا سیم ارت مفتولی از انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری برخوردار است، به همین دلیل برای استفاده در سیم‌کشی‌‌هایی که زیر حجم بالایی از گچ و مصالح ساختمانی مدفون می‌شوند، مناسب‌تر است. جدا بودن هر یک از رشته‌های مفتولی درون سیم ارت افشان و نوع خاص تابیدگی آن‌ها، باعث می‌شود تا سیم ها در برابر فشار، ضربه و خمیدگی مقاومت بالاتری از خود نشان دهند و نسبت به سایر سیم‌های هم‌خانواده‌ی خود طول عمر بیشتری داشته باشند.

انواع سیم‌های افشان

تفاوت سیم ارت افشان و سیم ارت نیمه افشان

تفاوت سیم ارت افشان و سیم ارت نیمه افشان در نوع قرارگیری رشته‌‌های مفتولی است. سیم‌های ارت نیمه افشان از مجموعه‌ای از رشته‌های مفتولی در هم تابیده شده به وجود آمده‌اند و می‌توان آن‌ها را چیزی بین سیم ارت خشک و سیم ارت افشان دانست.

اغلب سیم‌های ارت افشان مقاومت قابل‌قبولی در برابر دمای بالا دارند و می‌توانند بدون آسیب‌دیدگی جریان مازاد برق را به سمت چاه‌های ارت زیر زمینی منتقل کنند و به این ترتیب با ممناعت از انتقال ولتاژ اضافه به انسان یا سایر تجهیزات برقی، موجب حفظ امنیت جانی ساکنین ساختمان یا کاربران آن وسایل بشوند و در عین حال با افزایش کیفیت و ایمنی کار، عمر لوازم و تجهیزات الکترونیکی را افزایش دهند.

خرید سیم ارت افشان

قیمت خرید سیم‌های ارت افشان تماما به کیفیت ساخت آن‌ها بستگی دارد، قطعا هرچه کیفیت ساخت بالاتر باشد و سیم‌ها مشخصات نزدیکتری به استانداردهای تعیین شده داشته باشند، قیمت آن‌ها نیز به نسبت تولیدات ضعیف‌تر افزایش خواهد داشت. با این حال شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت سیم‌‌های ارت افشان با تیم پشتیبانی زیتون کابل تماس حاصل فرمایید تا متخصصین ما در اسرع وقت لیست قیمت روز سیم‌ها را در اختیار شما قرار دهند. مشاورین ما همچنین برای پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه‌ی انتخاب بهترین نوع سیم برای انجام پروژه‌های الکتریکی شما آماده هستند و جامع ترین اطلاعات موجود را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

محصولات زیتون

مقالات مرتبط