سیم برق آیفون تصویری
آنچه در این مقاله میخوانید

سیم برق آیفون تصویری

این روزها که هر کاری به لطف فناوری و اینترنت به‌سادگی امکان‌پذیر شده است، ضریب امنیت خانه‌ها دغدغه جدیدی برای افراد به شمار می‌رود. ازاین‌رو، آیفون تصویری هم چندین سال است که به بازار آمده است. برای نصب آیفون تصویری تجهیزات مدرنی نیاز است که یکی از آنها سیم برق آیفون تصویری است. در این مقاله از سایت زیتون کابل، در مورد سیم برق آیفون تصویری و نحوه سیم‌کشی آن صحبت می‌کنیم.


خرید انواع سیم نصب ثابت و سیم های انعطاف پذیر از سیم و کابل زیتون


ويژگی‌های سیم برق آیفون تصویری

سیم یا کابل آیفون تصویری معمولاً 4 رشته است. این سیم باید دارای روکش عایق باشد تا بتواند در برابر آتش‌سوزی و حرارت مقاومت کند. همچنین باید انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد و ضد خوردگی باشد.

رشته‌های داخلی این سیم هم معمولاً از جنس مس ساخته می‌شوند که رسانایی خوبی دارند و جریان برق را به‌خوبی عبور می‌دهند. در مقاله مقایسه کابل مسی با آلومینیم به طور کامل درباره سیم‌های مسی و تفاوت آن با کابل آلومینیمی سخن گفتیم.

برای اینکه آیفون تصویری به‌درستی کار کند باید با دقت سیم‌کشی شود. به همین دلیل بهتر است برای این کار از یک فرد متخصص برق‌کاری کمک بگیرید. چون اگر خودتان بخواهید دست‌ به‌کار شوید و درست این کار را انجام ندهید ممکن است با مشکلات زیادی مانند قطعی، باز نشدن درب خانه با پنل آیفون، زنگ نخوردن آیفون و ... مواجه شوید.

سیم برق آیفون تصویری

معرفی اجزای مختلف آیفون تصویری

برای نصب و سیم‌کشی آیفون تصویری ابتدا باید اجزای مختلف آن را بشناسید. البته برندهای مختلفی هستند که آیفون تصویری تولید می‌کنند، اما اجزای همه آن‌ها تقریباً مثل هم است. تمام آیفون‌های تصویری دارای قسمت‌های زیر هستند:

  • پنل خارجی
  • مانیتور
  • ترانس
  • درب باز کن

پنل خارجی

می‌توان گفت که پنل خارجی آیفون تصویری مهم‌ترین بخش آن است. پنل خارجی همان چیزی است که در کنار درب خانه‌ها نصب می‌شود و دکمه‌های زنگ روی آن قرار دارند. روی پنل خارجی آیفون تصویری بخش‌های مختلفی ازجمله دوربین، میکروفن، بلندگو، دکمه‌های زنگ و چراغ‌هایی برای روشنایی پنل تعبیه شده است.

مانیتور

مانیتور همان بخشی از آیفون تصویری است که در داخل ساختمان نصب می‌شود و شما می‌توانید تصویر فردی که در خیابان قرار دارد را درون آن ببینید. این مانیتور باید به پنل خارجی متصل شود تا شما بتوانید تصویر داخل خیابان را ببینید.

اجزایی که بر روی مانیتور آیفون تصویری قرار دارند گوشی، بلندگو، میکروفون و دکمه‌هایی هستند که برای تنظیمات تصویر استفاده می‌شوند.

کاربرد هر آیفون با دیگری متفاوت است. بعضی از آیفون‌ها از تصاویر، عکس هم می‌گیرند. در برخی از آن‌ها گوشی وجود ندارد و میکروفون روی خود مانیتور آیفون قرار گرفته است.

ترانس

برای اتصال برق به آیفون تصویری به ترانس نیاز است. ترانس، برق 220 ولت را از منبع برق می‌گیرد و آن را به برق 12 ولت تبدیل کرده و به پنل آیفون تصویری و درب باز کن می‌رساند.

درب باز کن

یک دکمه بر روی مانیتور داخلی آیفون تصویری وجود دارد که با فشار دادن آن درب ساختمان باز می‌شود. اگر دیده باشید یک قسمت مشکی‌رنگ بر روی اکثر درب‌ها وجود دارد که به آن درب باز کن میگویند. این وسیله مشکی‌رنگ در را باز می‌کند. این قسمت برای باز کردن درب زنجیر آن را می‌کشد و درب ساختمان را باز می‌کند.

درب بازکن‌ها دو نوع هستند: درب بازکن‌های کله‌گاوی و درب بازکن‌های زنجیری. درب بازکن‌های کله‌گاوی همان قسمت مشکی‌رنگ بر روی درب ساختمان‌ها هستند که البته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا امینت بالاتری دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین کابل آنتن ماهواره

 

نحوه سیم‌کشی آیفون تصویری

هر برندی از آیفون تصویری روش سیم‌کشی متفاوتی دارد، اما راهنمای درون جعبه آیفون، اطلاعاتی را در مورد سیم‌کشی آیفون در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل چگونگی قرار گرفتن اجزای مختلف آیفون مانند پنل و گوشی، رنگ سیم‌ها و روش نصب هرکدام از آن‌ها است.

نمایی از جعبه تقسیم یک آیفون تصویری

سیم‌ها به‌ طور کلی در آیفون تصویری چهار رنگ هستند. رنگ سیم‌های آیفون تصویری معمولاً سفید، زرد، آبی و قرمز هستند که هرکدام باید به قسمت مخصوص به خود متصل شوند. در آیفون‌های تصویری سیم‌ها به‌وسیله پیچ به مانیتور آیفون و پنل آن وصل می‌شوند.درمجموع سه روش کلی برای سیم‌کشی آیفون تصویری وجود دارد:

 

1. سیم‌کشی جداگانه

این روش سیم‌کشی معمولاً برای ساختمان‌های کم واحد استفاده می‌شود. در این روش برای هر واحد از ساختمان به‌صورت جداگانه سیم‌کشی آیفون تصویری انجام می‌شود و یک کابل به جعبه ‌تقسیم می‌آید. بعد، همه این کابل‌ها که از واحدهای مختلف می‌آیند به‌وسیله یک کابل برق 10 زوج به پنل آیفون تصویری منتقل می‌شوند.

 

2. سیم‌کشی خط به خط

سیم‌کشی خط به خط معمولاً برای ساختمان‌هایی با تعداد واحد زیاد کاربرد دارد. برای این نوع سیم‌کشی از هر واحد 4 رشته سیم کشیده می‌شود و بعد به یک سیم تبدیل می‌شود. این یک سیم از واحدها به جعبه‌ تقسیم کشیده می‌شود و یک سیم هم از جعبه ‌تقسیم به پنل می‌رود.

 

3. سیم‌کشی موازی

این نوع سیم‌کشی بسیار مقرون ‌به‌ صرفه است و تقریباً 80 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. به این دلیل که در این سیم‌کشی یک سیم برق آیفون تصویری با تعداد زیادی رشته استفاده می‌شود که به هر واحد از ساختمان می‌رود. این رشته سیم در نهایت به جعبه‌ تقسیم می‌رود و از آنجا هم به پنل آیفون تصویری وصل می‌شود.

 

رنگ سیم‌های آیفون تصویری

در بیشتر آیفون‌های تصویری ۴ سیم با رنگ‌های مختلف وجود دارند. هرکدام از این سیم‌ها یک وظیفه‌ای را انجام می‌دهند. این رنگ‌ها معمولاً سفید، زرد، قرمز و آبی هستند که در ادامه به کاربرد هرکدام از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

سیم سفید

این سیم مهم‌ترین سیم در عملکرد آیفون تصویری است. آیفون تصویری نام خود را از این سیم می‌گیرد، زیرا سیم سفید مسئول انتقال تصویر است. البته نبود هر کدام از سیم‌ها به معنی کار نکردن آیفون تصویری است، اما چون این سیم تصویر را به ما نشان می‌دهد از بقیه سیم‌ها مشهورتر است!

سیم آبی و زرد

این دو رشته سیم برای اتصال جریان برق به آیفون تصویری کاربرد دارند و به‌عنوان فاز و نول هم شناخته می‌شوند، زیرا منفی و مثبت بودن را نشان می‌دهند. سیم آبی منفی و سیم زرد مثبت است. نحوه تشخیص سیم فاز و نول را در این مقاله بخوانید.

سیم قرمز

سیم قرمز وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارد. درست است که وقتی مانیتور آیفون تصویری روشن می‌شود می‌توانید تصویر فرد را ببینید، اما شاید آن فرد بخواهد چیزی به شما بگوید. بنابراین وجود صدا هم خیلی مهم است و سیم قرمز این کار را انجام می‌دهد.

سوالات متداول سیم برق آیفون تصویری

1- رنگ سیم آیفون تصویری چگونه است؟

در بیشتر آیفون‌های تصویری ۴ سیم با رنگ‌های مختلف وجود دارند. هرکدام از این سیم‌ها یک وظیفه‌ای را انجام می‌دهند. این رنگ‌ها معمولاً سفید، زرد، قرمز و آبی هستند.

2- نحوه سیم کشی آیفون تصویری چگونه است؟

هر برندی از آیفون تصویری روش سیم‌کشی متفاوتی دارد، اما راهنمای درون جعبه آیفون، اطلاعاتی را در مورد سیم‌کشی آیفون در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل چگونگی قرار گرفتن اجزای مختلف آیفون مانند پنل و گوشی، رنگ سیم‌ها و روش نصب هرکدام از آن‌ها است.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

محصولات زیتون

مقالات مرتبط